چرم مصنوعی

چرم مصنوعی (Faux Leather) یکی از انواع چرم‌های موجود در بازار است. این عنوان اغلب برای توصیف استفاده خاص از محصولات چرم مصنوعی، از قبیل چرم ساختگی (مبل، صندلی و اثاثیه یا لوازم داخلی)، چرم پارچه نما یا کاغذی (اثاثیه یا لوازم داخلی خودرو، لباس) و کوشکین (کالاهای مصرفی) استفاده می‌شود. دو نوع اصلی چرم مصنوعی از نظر ساختار وجود دارد: پلی یورتان (PU) و پلی وینیل کلراید (PVC) – وینیل.

چرم مصنوعی وینیل در ایالات‌متحده در دهه ۱۹۴۰ ساخته‌شده است، در ابتدا برای محصولاتی از قبیل کفش، داخل خودرو و اثاثیه یا لوازم داخلی استفاده می‌شد. در اواخر دهه ۱۹۵۰ DuPont و سایر شرکت‌های شیمیایی شروع به تولید محصولات پلی اورتان کردند.

چرم‌های مصنوعی پلی اورتان و وینیل در صنعت لباس، اثاثیه یا لوازم داخلی و پوشش محصولات استفاده می‌شوند. اما هر کدام برای برنامه‌های منظور خاصی مزیت‌هایی نسبت به انواع دیگر دارد. پارچه PU نرم‌تر، انعطاف‌پذیر و دارای تنفس است، به طوری که برای تولید محصولات با کیفیت بالا، مانند لباس و اثاثیه یا لوازم جانبی (سطوحی که با پوست تماس مستقیم دارند) استفاده می‌شود. وینیل به شکل PU ظریف نیست و قابلیت تنفسی ندارد، اما اغلب برای محصولاتی استفاده می‌شود که نیاز به رطوبت دارند مانند جلد  و شیرازه کتاب. البته در بعضی از موارد خاص برای دستگاه‌های الکترونیکی نیز ایده آل است.

چرم مصنوعی

اثاثیه یا لوازم داخلی ساخته‌شده از چرم مصنوعی وینیل

اثاثیه یا لوازم داخلی وینیل از دو ماده مصنوعی ساخته‌شده‌اند. الیاف اثاثیه از پلی استر مستحکم ساخته‌شده و سپس فیبرها با وینیل، ساخته‌شده از پلی وینیل کلرید (PVC) و پلاستیک (اسید فتالیک) پوشش داده می‌شوند. این وینیل روی سطح الیاف ذوب شده است، تا دقیقاً به شکل آن‌ها دربیاید و از نظر ظاهری به ساختار لایه‌های زیرین نزدیک شود و سطحی تقریباً ضد آب را ایجاد می‌کنند که هنوز انعطاف‌پذیر وبادوام است.

تمیز کردن و نگهداری اثاثیه یا لوازم داخلی که با چرم مصنوعی وینیل ساخته‌شده بسیار آسان است. این امر برای مواردی که پاکیزگی یک اولویت مهم است، مانند بیمارستان‌ها و رستوران‌ها، ایده آل است. وینیل نیز به هیچ مراقبت یا تهویه خاصی نیاز ندارد. با این حال، اگر این نوع از چرم مصنوعی در معرض آفتاب قرار گیرد، گرمای زیاد و نامطبوع آن می‌تواند خیلی ناراحت‌کننده  باشد. پوست به سطح می‌چسبد و نیز موقعیت نشستن را سخت و ناخوشایند می‌کند. وینیل همچنین با استفاده طولانی‌تر از هم ترک می‌خورد.

 

اثاثیه یا لوازم داخلی ساخته‌شده از چرم مصنوعی پلی اورتان

PU با پوشش زیرین که غالباً از جنس پنبه، پلی استر یا چرم خرد شده با یک پلیمر قابل‌انعطاف ساخته‌شده است.  این کار باعث طبیعی به نظر آمدن این نوع چرم مصنوعی می‌شود. درست مانند لایه زیرین پوست حیوانات. اثاثیه یا لوازم داخلی ساخته‌شده از چرم مصنوعی پلی اورتان واقعی‌ترین الگوبرداری از چرم طبیعی بوده و به هنگام دست کشیدن روی سطح آن و ظاهر کلی، بسیار شبیه به نمونه طبیعی است. هنگامی که دوخته‌ می شوند نیز گردآوری شدن “ترک‌ها” یا چروک‌ها مانند چرم طبیعی است. از آنجایی که هیچ پلاستیکی در اثاثیه یا لوازم داخلی PU وجود ندارد هیچ‌گونه ترک‌خوردگی یا لایه‌برداری وجود ندارد و در مدت‌زمانی که بر روی مبلمان باقی می‌ماند نرم و راحت است. آن‌ها همچنین از این نوع چرم مصنوعی ساده‌تر در تزئینات استفاده کرد. پلی اورتان همواره تازه‌تر و طبیعی‌تر از وینیل به نظر می‌رسد. رزین‌های PU از یک پلیمر نرم‌تر ساخته‌شده و از این رو نیازی به پلاستیک‌های اضافی ندارند. هزینه پلی  اورتان کمتر از چرم واقعی است، اما تولید آن از وینیل گران‌تر است.

 

مزایای چرم مصنوعی در مقایسه با چرم طبیعی

چرم  مصنوعی در مقایسه با چرم طبیعی دارای برتری‌هایی است. این موارد عبارت‌اند از:

صرفه اقتصادی:  چرم مصنوعی معمولاً ارزان‌تر از چرم طبیعی است.

دوام:  چرم مصنوعی بسیار بادوام‌تر از نوع طبیعی است. این خاصیت باعث می‌شود که چرم مصنوعی در برابر خراش‌هایی که چرم واقعی نمی‌تواند آن‌ها تحمل کند، مقاومت کند.

تعمیرات کم:  مواد چرم مصنوعی معمولاً می‌تواند با یکپارچه و آب گرم تمیز شوند. برخلاف چرم واقعی، رطوبت را در خود نگه نمی‌دارد، بنابراین مواد چرم مصنوعی پوسته‌پوسته و یا ترک‌خورده نمی‌شود. برخی از چرم‌های مصنوعی جدید عملکردی دارند که می‌توان لکه‌های جوهر، مایع و مواد غذایی را تنها با یکپارچه خشک از روی آن‌ها پاک کرد.

کیفیت طبیعی:  چرم مصنوعی با اصلاح دانه، رنگ و بافت، اصلاح شده و بهبود یافته است تا یک ظاهر بصری  عالی و با کیفیت چرم طبیعی را دارا باشد.

ظاهر با ثبات و مقاوم:  چرم مصنوعی یک ظاهر یکنواخت دارد.

مد روز:  چرم مصنوعی قابلیت این را دارد که روی آن طرح‌ها را چاپ کرد و انواع متنوعی از بافت‌ها و الگوها را ارائه داد . علاوه بر این، چون پوست مصنوعی یک ماده مصنوعی است، می‌توان رنگین‌کمان رنگ را از جنس آن تولید کرد و محدود به چندرنگ خاص نیست. با استفاده از ویژگی چرم مصنوعی می‌توان قدم‌های امیدوارکننده و رو به جلو در صنعت مد برداشت و همچنین در هنگام طراحی مبلمان داخلی و تجاری آزادی بیشتری به طراحان دکوراسیون داد.

آسان برای کار:  برش و دوخت چرم مصنوعی آسان‌تر از چرم طبیعی است. علاوه بر این، جای سوزن معمولاً کمتر جلب‌توجه می‌کند و نخ‌های کرکی با پارچه چرم مصنوعی بیشتر سازگار هستند و یکپارچه می‌شوند.

 

معایب چرم مصنوعی در مقایسه با چرم طبیعی

چرم های مصنوعی در مقایسه با چرم واقعی دارای معایبی هستند. چرم مصنوعی قابلیت کشش، تنفس و یا پوشش دهی چرم طبیعی را ندارد. چرم مصنوعی بسیار بادوام است با این حال، در طول این مدت جلوه و ظاهر خود را مانند روز اول حفظ نمی‌کند و زرق و برق خود را از دست می‌دهد. چرم مصنوعی مقاومت چرم واقعی را در برابر سوراخ یا پاره شدن ندارد.

 

Top
X