پلیمر ABS چیست؟

پلیمر ABS چیست؟

ABS  مخفف کلمه انگلیسی Acrylonitrile botadiene styrene میباشد.  ABS یک پلیمر نفتی است که در صنایع متفاوت کاربرد زیادی دارد.این ماده پلیمری دارای درجه ذوب ۲۰۰ درجه سنتی گراد و درجه سوختن ۲۲۰ درجه سانتی گراد می باشد.

موارد استفاده از پلیمر ABS

  • صنایع لوازم خانگی مانند قاب تلویزیون ، قطعات داخلی یخچال ،بدنه ی جاروبرقی
  • الکترونیک مثل بدنه گوشی های تلفن های ثابت و همراه
  • صنایع اتومبیل سازی شامل داشبورد، سپر
  • لوازم پزشکی هم مانند اسپایک ست سرم ،ترانسفرست ،ریل و قرقره ست سرم

مزایای پلیمر ABS

یکی از مزایای این ماده پلیمری روندگی آنها برای قالبهای تزریق می باشد که بسیار مناسب است .همچنین این ماده در هنگام سوختن گاز خنثی تولید می کند و به همین دلیل ABS برای استفاده در صنعت ساختمان و لوازم خانگی بسیار مناسب می باشد .

کاربرد پلیمر ABS

یکی از رایج ترین کاربردهای ABS در صنعت ساختمان است.این ماده پلیمری به عنوان روکش در ساخت درب ضد آب ABS مورد استفاده قرار میگیرد.

ABS مورد استفاده جهت ساخت دربهای ضد آب ABS  به شکل ورق با ابعاد ۲۱۲*۹۲  سانتی متر و ضخامت ۲/۱  میلی متر می باشند و در هنگام تولید ورق، غلطکی که بر روی آن قرار میگیرد دو مدل طرح چرمی و طرح چوب )مشابه ورق های درب) را به وجود می آورد.

با اضافه کردن رنگ به پلیمر  ABSدر هنگام تولید ورق، امکان ایجاد رنگ های متفاوت مانند آبی ، سفید ، کرم، قرمز  و …وجود دارد.

به گذشت زمان همچنین برای افزایش تنوع رنگ و طرح یک لایه روکش PVC روی ABS  اضافه شد که به نام ABS-PVC شناخته می شود. در حال حاضر تنوع ورق های ABS  موجود  بازار تقریباَ در حدود ۲۵ رنگ و طرح متنوع می باشد .

Top
X