وبلاگ

استیل چیست ؟

استیل

استیل چیست ؟ سوالی که معمولا  قبل از خرید محصولات با جنس استیل ذهن ما را درگیر میکند.

استیل درحقیقت آلیاژی از آهن  است که با کمتر از ۲ درصد کربن ترکیب شده است. این فلز با توجه به ترکیبات و خواص مکانیکی (نظیر سختی و انعطاف پذیری) کاربرد های مختلفی دارد.

 

استیل

 

فولاد کربنی و فولاد آلیاژی چیست ؟

فولادها معمولا به دو دسته آلیاژی و کربنی تقسیم بندی می‌شوند. در فولادهای کربنی تنها کربن استفاده شده و سایر ترکیبات معمول دیگر نظیر سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر بکار نمی رود. با اضافه کردن برخی از عناصر دیگر به آهن، آلیاژهای دیگری (فولاد‌های آلیاژی) حاصل شده که برخی از آنها خواص بسیاری دارند. برای مثال با ترکیب شدن کروم به آهن، استیل ضد زنگ یا استینلس استیل بدست آمده که از مقاومت بالایی برخوردار است.

 

چه چیز باعث می‌شود استینلس استیل ضد زنگ باشد ؟

استیل‌های ضدزنگ می‌بایست دارای 5/10 درصد کروم باشند. با ترکیب شدن کروم با اکسیژن هوا، اکسید کروم تولید شده که لایه ای بر روی استیل ایجاد می کند. لایه ایجاد شده ارتباط بین فلز و هوا را از بین برده و موجب سالم ماندن فلز می‌شود. البته وجود عناصر دیگری همچون نیکل و مولیبدن نیز خاصیت ضد زنگ بودن استیل را افزایش می‌دهند.

 

فرق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است.

استیل ۳۱۶ نیز شامل ۱۶درصد کروم ، ۱۰درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن بوده، که وجود مولیبدن مقاومت استیل را در برابر خوردگی ناشی از تماس با آب، بیشتر می کند.

 

آیا استینلس استیل‌ها جذب آهنربا می‌شوند؟

استیل ضد زنگ به دلیل دارا بودن نیکل جذب آهنربا نشده در صورتی که سری ۴۰۰ آن به دلیل عدم وجود نیکل توسط آهنربا جذب خواهد شد

فرق استیل بگیر و نگیر 

با اینکه دسته بندی ورق های استیل طبق استانداردهای مختلف انجام می شود اما به طور کلی در دو دسته استیل بگیر و استیل نگیر جای میگیرند.بگیر بودن استیل به دلیل وجود میدان مغناطیسی موجود در آن است اما استیل نگیر به دلیل عدم وجود میدان مغناطیسی جذب آهنربا نمی شود.

عموم مردم بر این باورند که دلیل جذب آهنربا در استیل بگیر به دلیل وجود آهن بیشتر در آن است اما این تفکر کاملا اشتباه بوده و دلیل جذب آهنربا در ورق های استیل ساختار بلوری استیل می باشدو درصد آهن در هر دو دسته یک اندازه است.

فرق دیگر استیل بگیر و نگیر در مقاومت این دو در برابر حرارت و دما می باشد.در واقع استیل بگیر که که معمولا شامل سری 400 می باشند  نسبت به استیل نگیر مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد و در برابر گرمای زیاد تغییر رنگ داده و یا دچار پوسیدگی می شود و یا با تغییر ساختار بلوری استیل باعث  زنگ زدگی آن می شود،اما استیل های نگیر که معمولا شامل سری 300 می باشند در برابر حرارت بالا مقاومت بیشتری دارند

استیل های سری 400 قیمت پایین تری نسبت به سری 300 دارند و برای تشخیص این دو نوع از هم میتوان از یک آهنربا استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *